Мета: навчальна: поглиблювати знання про культуру, історію, традиції
європейців, вміння критично аналізувати історичні факти, робити власні висновки;
розвивальна: формувати почуття приналежності до європейської
спільноти, соціальну компетентності учнів, творчі здібності учнів; пізнавальну
активність;
виховна: виховання в учнів почуття патріотизму, національної
гідності, любові та поваги до рідної історії; виховувати почуття патріотизму й
національної свідомості, виховувати толерантне ставлення до соціокультурних
надбань різних європейських народів.
... Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, —
оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадливо,
усе як є — дорога, явори,
усе моє, все зветься Україна.
Така краса, висока і нетлі́нна,
що хоч спинись і з Богом говори...
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, —
оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадливо,
усе як є — дорога, явори,
усе моє, все зветься Україна.
Така краса, висока і нетлі́нна,
що хоч спинись і з Богом говори...
Ліна Костенко
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Вчитель. У безмежному космічному просторі
знаходиться наша маленька блакитна планета – Земля. На ній зараз живе понад 7
млрд. людей. Вони належать до різних народів, є громадянами більш як 252 країн.
Та нам найдорожча та країна, де ми народились, живемо, минає наше дитинство,
приходить юність. Це, звичайно, – Україна.
Україна – це
наша земля, рідний край з багатовіковою історією, мальовничою природою,
чарівною піснею і талановитими, працьовитими людьми.
(Перегляд відеоролика DESPACITO
(Десь по світу) українська версія Дрогобицький район)
Відомий поет Василь Симоненко писав:
Можна
все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки…. Батьківщину
Вибрати не можна тільки…. Батьківщину
Батьківщина
– це наша держава. Якими ще словами ми можемо її називати? (Рідний край,
Вітчизна)
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація
діяльності учнів
Метод «Мої асоціації».
-Діти, що для вас означає слово
«Батьківщина» ?
-З якими поняттями, словами,
історичними фактами асоціюють Україну в світі? (брати Клички, Тарас Шевченко, Леся Українка, вареники,
калина, козаки, Запорізька Січ, Хортиця, Дніпро, Чорнобиль)
Гарна назва «Україна»
Сенс значний в собі таїть.
«У» — то урожай в країні,
«К» — то Київ, що стоїть.
«Р»
— рівнини під степами,
«А» — то армія міцна,
«Ї» — сховалась за лісами,
«Н» — то ненька дорога.
«А» — то аґрус, абрикоси,
Що
розпустить свої коси,
Коли прийде вже весна
ІІІ. Розкриття теми
Метод «Аналіз» 27 років - це
багато чи мало?
– Як вважаєте ви – 27 років це багато чи мало - для людини,
сім’ї, народу, країни ? …
З погляду історії – це маленький проміжок часу в
тисячолітньому розвитку людства. А з точки зору розвитку не так вже й мало. Швидко промайнули
роки, багато відбулося подій, виросло нове покоління молоді. Можна зробити
певні висновки, підвести підсумки.
Історична довідка.
- 24 серпня 1991 року Верховна Рада України прийняла історичний документ— Акт проголошення незалежності України.
- 4 вересня 1991 р. над куполом будинку Верховної Ради замайорів національний синьо-жовтий український прапор.
- 15
січня 1992 р. державним гімном України стала музика композитора М.
Вербицького на слова П. Чубинського «Ще не вмерла Україна…».
- 19
лютого 1992 р. Верховна Рада затвердила тризуб як малий герб України.
Національна символіка перетворилася на державну.
- 1
грудня 1991 р.-перші президентські вибори,
обрання главою держави Л.Кравчук .
- 1992 р.- створення Української
Патріархальної церкви Українського Патріархату.
- 1994 р.-обрання
президентом України Леоніда Кучми.
- 1994р.- паспорт громадянина
України.
- 1995 рік -вступ України до Ради Європи.
- 28
червня 1996 р.- прийняття Конституції України.
- 1996 рік.-введення
національної грошової одиниці –гривні.
- 1997 р.- у космос
відправився Леонід Каденюк- перший космонавт незалежної України.
- 1998р.-економічна криза.
- 1999р.- Віталій Кличко перший
український чемпіон світу з боксу у суперважкій вазі.
- 2001 р.- візит Папи Римського
Івана Павла ІІ.
- 21
листопада-26 грудня 2004 р - Майдан, Помаранчева революція, обрання
президентомУкраїни Віктора Ющенка.
- 15
травня 2004 р. – перемога Руслани Лижичко на Євробаченні.
- 2004р.-Андрій Шевченко
нагороджений «золотим м’ячем».
- 2008 рік.-вступ України до Світової
Організації Торгівлі.
- 2009р.-футбольний клуб «Шахтар»
виграв кубок УЄФА.
- 2012 р. проведення ЕВРО
2012.
- Листопад 2013-лютий 2014
рр.-Євромайдан,
Революція Гідності .
- Анексія
Криму Росією протягом березня 2014 року.
- Російська
збройна агресія на Сході України 2014-2017 роки. В середині квітня 2014
року озброєні групи проросійських активістів почали захоплювати
адмінбудівлі та відділки міліції у містах Донбасу . Українська влада
у відповідь заявила про проведення Антитерористичної операції (АТО).
Поступово протистояння переросло у масштабний воєнний конфлікт.
- 25
травня 2014 року- позачергові вибори
Президента України. Президентом обрано Петра
Порошенка.
- 2016 р.
перемога Джамали на Євробаченні.
- 11
травня 2017року Рада
Європейського союзу ухвалила без обговорення безвізовий режим України з
ЄС..
Метод «Аналіз»
Як ви думаєте, чому Україна хоче вступити в ЄС? ……….
Спитайте в українця, чи хоче він жити, як у Європі?
Ну, так, звичайно, хоче. А що таке європейські стандарти життя? Це заробітки,
як у німців, або, принаймні, як у поляків. А ще – гідна пенсія, зручний
транспорт, затишні міста та села… Безперечно, все це – з категорії європейських
цінностей і важливих надбань Європи.
В основі економічного та соціального процвітання
Європи лежить перш за все культура, цивілізація. Саме Європа створила сучасний
світ таким, яким він є, саме тут були закладені основи сучасного державництва,
громадянського суспільства, ефективної ринкової економіки, системи соціальної
справедливості.
Перегляд відео «Як утворився Європейський союз» https://www.youtube.com/watch?v=tweYyoWJifs)
Україна – єдина країна Європи, яка має стільки
близьких сусідів. Отже майбутнє України тісно пов’язане з майбутнім
Європейського Союзу.
Європейський Союз дав
можливість забезпечити мир, створити стабільність в країнах Європи.
ЄС приймає активну участь у
миротворчих операціях та операціях підтримання миру. Особливу роль союз
відіграє і у захисті навколишнього середовища. Прийнято більше 200 директив з
питань охорони довкілля. ЄС – сім’я демократичних європейських країн, які
зобов’язалися працювати разом заради миру та процвітання.
Європа – континент розмаїття
традицій, мов, де існують спільні цінності. І ЄС захищає їх. ЄС сприяє і
заохочує співпрацю серед європейських народів, підтримуючи єдність і зберігаючи
розмаїття та забезпечуючи, прийняття рішень з урахуванням інтересів
громадян. У ХХІ столітті, коли все більше посилюється взаємозалежність
держав, збільшуватиметься і потреба європейців у співпраці з народами інших
країн у дусі толерантності, пізнання та солідарності.
За своїм
розташуванням Україна є європейською державою. І доказом цього є рішення
Європейського парламенту (червень 2017 року) про надання безвізового режиму для
громадян України. Президент П. О. Порошенко зазначив, що «це рішення для нас,
українців, є символом приналежності нашої країни до спільного європейського
цивілізаційного простору».
Ми —
європейці настільки, наскільки ми — українці; і лише відчувши себе справжнім
українцем, можна збудувати свій український дім за європейськими стандартами. Тому кожен із нас може з гордістю сказати:
«Я – європеєць!»
Метод «Міркування» Європейські цінності
«Європейські цінності». Що то є таке? Європейські
держави існували для людини, а не людина для держави. Там брали якістю, а не
кількістю. Це – демократичні цінності. Все, що ми робимо, у суспільстві або
самостійно, все це має витоки з порівняння на зовнішній світ. Не дарма ж
психологи та педагоги радять нам виховувати дітей у «порядному та доброму
середовищі». Це означає, що маленька людинка всмоктує в себе досвід та приклад
батьків та соціуму. І майбутнє життя дитини зумовлене «аурою його виховання».
Таку ж саму ідеологію можна перенести й у масштаби суспільства, нації. Ми
живемо так, як живуть наші сусіди, ми робимо те, що роблять наші друзі, ми
говоримо так, як висловлюються наші кумири і ми віримо тому Богу, якому
моляться наші батьки. Все це – наші цінності: духовні, моральні, етичні,
фізичні і т.і. Людина, якою б могутньою та владною вона б не була,
підлаштовується під «ареал свого співіснування Європейські цінності – це мир і права людини,демократія, верховенство закону, повага до інших
культур, повага до життя людини, толерантність.
Які цінності для вас є пріоритетними ?
Вікторина «Наша історія, наша
спадщина.»
На цьому етапі уроку ми звернимося
до історії нашого славного народу.
1. Хто є автором найпершої у світі Конституції? (Пилип Орлик)
2. В якій країні знаходиться
географічний центр Європи? (Україна)
3. Яка гірська вершина Українських
Карпат найвища? (Гора Говерла.)
4. Який Президент України підписав
Угоду про партнерство та співробітництво з ЄС? (Леонід Кравчук.)
5. "Світ ловив мене, та не
спіймав". Який видатний український просвітитель-гуманіст, поет, філософ і
педагог є автором цих слів?(Григорій Сковорода)
6. Під
керівництвом цього українського науковця було розроблено багато методів
зварювання речовин : від автоматичного зварювання металів під флюсом - до
електрозварювання м'яких тканин тіла людини. Хто цей вчений?(Борис Патон)
7. Який український композитор є
автором однієї з найпопулярніших у світі різдвяних колядок - "Щедрик"?(Микола
Леонтович)
8. Ім'я
цього філософа, природознавця та першого президента Української Академії наук
носить найбільша бібліотека України.(Володимир Вернадський).
9. Цей
відомий хірург хоч і народився за межами України, але півстоліття жив і
працював в Києві, врятувавши десятки тисяч життів в Київському
науково-дослідному інституті серцево-судинної хірургії, де провів безліч
успішних операцій на серці.(Микола Амосов)
V. Підсумок
уроку
Учень 1: Я хочу сказати простими словами,
Про те, що турбує мене
вечорами,
Про те, як в думках я малюю
картину,
Якою я бачу свою Україну!
Учень 2: В моїй Україні
ніхто не стріляє,
Ніхто не калічить, ніхто не
вбиває!
В моїй Україні ніхто не воює!
Своє і чуже життя кожен цінує!
Учень 3: В моєї країни
чудові сусіди,
Запрошують в гості і я до них
їду.
Сусіди і самі в нас часто
бувають.
Не брешуть, не крадуть, ніде
не блукають!
Учень 4: В моїй Україні є
чесная влада,
Про неї в народі складають
балади.
Працює й працює, з ранку до
ночі,
Щоб людям відкрито дивитись у
очі.
Учень 5: В моїй Україні
не плюють на підлогу,
Отримують і надають допомогу,
І молодь моя не п’є і не
курить,
Займається спортом, співати
так любить!
Учень 6: В моїй Україні
чемні дівчата!
А хлопці вміють їх щиро
кохати!
Навчаються жити, читають
книжки,
І горді від того наші батьки!
Вчитель: В моїй Україні
немає кордонів!
І море, і сонце, Дніпро,
терикони,
Карпати зимою в засніжених
шапках,-
Моя Україна! Люблю її! Крапка!
Вправа «Від
серця до серця» (5 хв)
Мета: позитивне завершення уроку, прояв уваги, доброти,
чуйності до однокласників.
Хід проведення:
Учням пропонується стати у велике коло і побажати щось
приємне своєму сусідові, який стоїть ліворуч. Вербальний посил супроводжується
покладанням лівої руки на плече сусіда, а правої – на власне серце. Таким
чином утворюється «сердечно центроване коло».
Інформаційні ресурси:
https://erudyt.net/vixovni-zaxodi/konspekti-do-1-veresnya/konspekt-pershoho-uroku-na-temu-ukrajintsi-sered-inshyh-jevropejskyh-natsij-2018-2019-navchalnyj-rik.html
Немає коментарів:
Дописати коментар